Hasfájós baba {First Aid}
Mi a helyzet akkor, ha banán-alakban megfeszülve, vörös a gyerek, mint az ördög, és a szomszéd is már párnát húz a fejére, akkora a hangzavar?
Na ez a kólika.
A csecsemőkori hasfájás, amikor napokon át sír, pillanatig sem hagyja abba, és csinálhatsz bármit, azt hiszed, hogy sosem lesz vége.
Na most jön az, hogy mindenki hihetetlenül segítőkész lesz, de valószínűleg a tanácsok 10%-a válik be. Ez egy komplex dolog. A kicsinek fejlődik az emésztőrendszere, idegrendszere. A szülőnek kezd elfogyni a türelme. Mindenki nagyon kimerült, enni sincs lehetőség, valószínűleg már te is végignézted az összes YT videót (bár a sírástól alig hallottad). Eljutottál az indiai masszázson át, a szélcsőig, közben a Lactobacillus Reuteri-t tartalmazócseppeket is érintetted.
.A nagyi szerint az a tál zöldborsó leves lesz a hibás, de mások az almás lepényre gyanakodnak, aztán jön az így rázogasd-úgy rázogasd, -de közben ne rázogasd-, mert az agyának rossz. Feküdt már hason, te megittál minden ihatatlan teát, a szíved megszakad hogy sír, de már olyan fáradt vagy, hogy erre is ráalszol.
Van egy fogalom meghatározás is a problémára: Ha legalább napi 3 óra, heti 3 napon át, akkor kólika. Ezen a néven nem csak a hasfájást értjük igazából. Tágan értelmezve mindenféle gasztroenterális tünet ide tartozik. Lehet ez hányás, táplálási nehézség, ekcéma, növekedési eltérés, stb.
Volt egy kutatás, ami a csecsemők mikrobiomjára irányult. Eltéréseket kerestek, és találtak is. Azoknak a babáknak volt kólikájuk, akiknél a Gram negatív Escherichia fajok többen voltak. Egy másik felfedezés szerint pedig a Lactobacillus fajokból volt hiány. Más tudósok pedig egyéb biomarkereket hoztak párhuzamba a jelenséggel.
A tehéntej kihagyása a szoptatós anya étrendjéből csak kevés (5%) babánál hozott változást, de a sírást ez sem javította. Ami javult: kiütések, ekcéma, hányás, hasmenés.
Laktóz intolarencia is okozhatja, főként, ha sokáig cumizik a kicsink. Elsőnek mindig az előtejet szivja, ami inkább vizes, majd következik a laktatóbb hátsó tej, ami zsíros, kalóriadús. Az anyatej tele van laktózzal (=tejcukor). Ez hasmenéssel is jár, és a megemésztetlen táplálék miatt ki is marhatja a kis popsiját.
Pszichológiai, és neurológiai okokat nehezen lehet vizsgálni, viszont arra a következtetésre jutottak, hogy okozhatja a nem megfelelő anya-gyerek kapcsolat, az anya idegessége, depresszív hangulata. Lehetséges még a migrén megléte, illetve a dohányzás.
Megoldás?
Nálunk 1,5- hetesen ütött be a hasfájás. Elsőként, én is az ételre gyanakodtam, hogy biztosan olyat ettem, amit nem bír, viszont utána elkezdtem kutakodni, és kicsit mögé menni a felszínes tartalmaknak. Külföldi tanulmányok sorra veszik, hogy mindenhol más az ajánlás, és nem lehet az ételre ráfogni, stb stb..
Ezután inkább más szemmel néztem meg, és meg is volt az ok (vagyis már két hete megjavult a dolog, valószínűleg ez volt). Zazi hihetetlenül kikészül, ha nem kap egyből cicit, amint felkelt. Erre nehéz felkészülni, mert felkelteni lehetetlen, felkelés előtt meg semmi jele, hogy ő nemsokára ébred. Egyszer csak kitör belőle, és vörösre ordítja magát (gondolom nincs egyedül..) Ezen idő alatt annyi levegőt benyel, hogy utólag nyomja majd a pociját. Büfizni meg nem szeret. 30-45 percet is pakolgathatom, van, hogy semmi, így a megelőzésre kell a hangsúlyt helyezni. Eléggé cumi ellenes vagyok, de több szakemberrel (gyerekorvos, 2-3 védőnő) beszélve arra a konzenzusra jutottunk a férjemmel, hogy próbáljunk meg mégis, ha nem tudok egyből ugrani (mondjuk éppen fürdök). Cseresznye cumit vettünk (gyógyszertári legolcsóbb, kb 500 ft), ami mellbimbó alakú, hogy ne alakuljon ki bimbózavar. És bevált. A cumit elnyammogja abban a 10 percben, és így nem nyel levegőt.
Ha mégis összejön egy hasfájás, 1-2 óra alatt túllépünk rajta. Ilyenkor jön a kisláb torna, has simogatás, hasaltatás,
Nálunk ez vált be. Sokan mások az elterelést választják. Ha helyzetet változtatunk (ezt is próbáltuk, nem rossz, ha nem vagy egyedül éppen, és a férjed/anyukád/anyósod elbabázik addig), és betesszük a babahintába, hasratesszük, járkálunk vele, átpelenkázzuk. Ráfelejt, hogy mi is a probléma. Sokan viszik kocsikázni, hordozókendőben főznek "vele", pihenőszékben rázódik, stb. Annó anyukámék engem a saját hasukon altattak, náluk csak az vált be.
De van, akinek semmi nem jön össze.
Lehet kapni melegítő párnákat. Sópárnát, meggymagpárnát, szőlőmagpárnát, zselét. Ezeket felmelegítve, pocira téve, lazítjuk a fájdalmat. Mi a DM-ben vettünk egy szőlőmagos verziót. Én nem találtam elég melegnek, se ha mikróztam, se ha sütőben sütögettem (használati utasítás szerint).
Ugyan ez az elv: frissen vasalt konyharuha, meleg lepedő, a saját kezed melege, forróvízzel töltött nadrágpelenka stb.
Ügyelj rá, hogy ne legyen forró, vagy nehéz, amikor a kis hasára teszed!
Az akupunktúráról is jókat mondanak. Jártam terhesség előtt, mivel nehezen jött össze a csöppség. Saját magamon is szoktam talp-reflexológiát/akupresszúrát alkalmazni (nincs végzettségem, neten tanultam el, illetve, ahova jártam, ott figyelgettem, de az tuti, hogy jól esik. ) és én úgy gondolom, hogy használ is. Zazinak is szoktam a lábán simogatni a pontokat, nem tiltakozik ellene, de mivel nagyon kicsi a lába, így a pontok összefolynak, illetve rosszat sem szeretnék okozni a "házi gyógyítással".
Svédországban volt egy kísérlet, ahol 81 db 2-8 hetes baba vett részt (6 látogatásvolt, 3 héten át) .A 3 hét végére az akupunktúrás csoportnál csökkent a sírás mennyisége, a kontroll csoporthoz képest.
Hasznos lehet még a szélcső. (drogéria, patika, kb. 1500 ft)
Első alkalommal elég nehéz volt használni. (bár csak kétszer próbáltuk ki) Nem tudtuk, hogyan lássunk neki, féltünk, hogy felsértünk valamit. YT videót is néztünk róla, olvastunk is, mégis szükség volt a háziorvosi megnyugtatásra, hogy igen, az egész vékony részt helyezzük a popsiba, elég rugalmas hozzá a bababél. Ez tuti tip, ha kaki-gond van. ;)
A lázmérő ennek a butított verziója. Ugyan úgy popsiba, és mozgatni..
5S módszer: utánozza a méhen belüli életét
1. Swaddling - Pólyázás
2. Side position - oldalt fektetés
3. Shushing sounds- Fehér zaj, autóhang, hajszárító, stb
4. Swinging - ringatás, hintáztatás
5. Sucking a dummy - cumizás
A hason altatás után a karon lógatás jön. Alkarra helyezve, a kézfejeddel a popsiját fogva ringasd.
Gyógyszertárból is lehet lehetőségeket meríteni:
A dicikloverin, cimetropium tartalmú gyógyszerek hatásossak lehetnek, viszont a mellékhatásuk álmosság, kóma is lehet. 6 hónapos kor alatt nem ajánlott,
A szimetikon (pl. Espumisan) tartalmúak kutatások szerint nem használnak, mégis sokan ezt alkalmazzák,
A probiotikus kezelésről (Biogaia) megoszlanak a kutatások. Egyikben hasznosnak bizonyult, másikban nem. Anyatejes babáknál lehet megoldás. Tápszereseknél nem egyértelmű. Inkább nem, mint igen. Mi ezt is megpróbáltuk, és azóta is használjuk. Elméletileg 1-2 hét kell, hogy hasson, de mivel egyszerre próbáluk ki az alter lehetőségeket, nem tudjuk mi használ igazából, bár lehet, hogy így szimbiózisban, egyszerre működik minden.
Take Home Message: Nem vagy egyedül.. nemsokára vége. :)
Források:
https://babywind.hu/
https://biogaia.hu/termekeink/biogaia-baby-csepp/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6091773/
www.lll.hu
Sung V, Cabana MD. Probiotics for colic: is the gut responsible for infant crying after all? 2017
Sung V, Pärtty A. Chapter 12 The association between intestinal microbiota and infant crying and behaviour. In: Browne PD, Claassen E, Cabana MD, editors. Microbiota in health and disease: from pregnancy to childhood. Wageningen, The Netherlands: Wageningen Academic Publishers; 2016.
Pärtty A, Kalliomäki M, Salminen S, Isolauri E. Infantile colic is associated with low-grade systemic inflammation. J Pediatr Gastroenterol Nutr 2017
de Weerth C, Fuentes S, de Vos WM. Crying in infants: on the possible role of intestinal microbiota in the development of colic. Gut Microbes 2013
Heine RG. Cow's-milk allergy and lactose malabsorption in infants with colic. J Pediatr Gastroenterol Nutr 2013
Treem WR. Assessing crying complaints: the interaction with gastroesophageal reflux and cow's milk protein intolerance. In: Barr RG, St James-Roberts I, Keefe M, editors. New evidence on unexplained early infant crying: its origins, nature and management. 2001.
Barr R, Geertsma M. Colic: the pain perplex. In: Schechter N, Berde C, Yaster M, editors. Pain in infants, children and adolescents. 2nd ed. Philadelphia: Lippincott Williams and Wilkins; 2003.
Ståhlberg MR, Savilahti E. Infantile colic and feeding. Arch Dis Child 1986
Miller JJ, McVeagh P, Fleet GH, Petocz P, Brand JC. Effect of yeast lactase enzyme on "colic" in infants fed human milk. J Pediatr 1990
Kanabar D, Randhawa M, Clayton P. Improvement of symptoms in infant colic following reduction of lactose load with lactase. J Hum Nutr Diet 2001
Kearney PJ, Malone AJ, Hayes T, Cole M, Hyland M. A trial of lactase in the management of infant colic. J Hum Nutr Diet 1998
Romanello S, Spiri D, Marcuzzi E, Zanin A, Boizeau P, Riviere S, et al. Association between childhood migraine and history of infantile colic. 2013
Qubty W, Gelfand AA. The link between infantile colic and migraine. Curr Pain Headache Rep 2016
Gelfand AA, Goadsby PJ, Allen IE. The relationship between migraine and infant colic: a systematic review and meta-analysis. Cephalalgia 2015
Hiscock H, Jordan B. 1. Problem crying in infancy. Med J Aust 2004
Räihä H, Lehtonen L, Huhtala V, Saleva K, Korvenranta H. Excessively crying infant in the family: mother-infant, father-infant and mother-father interaction. Child Care Health Dev 2002
Canivet CA, Ostergren PO, Jakobsson IL, Dejin-Karlsson E, Hagander BM. Infantile colic, maternal smoking and infant feeding at 5 weeks of age. Scand J Public Health 2008
Shenassa ED, Brown MJ. Maternal smoking and infantile gastrointestinal dysregulation: the case of colic.2004
Williams J, Watkins-Jones R. Dicyclomine: worrying symptoms associated with its use in some small babies. Br Med J (Clin Res Ed) 1984
Metcalf TJ, Irons TG, Sher LD, Young PC. Simethicone in the treatment of infant colic: a randomized, placebo-controlled, multicenter trial. Pediatrics 1994
Chau K, Lau E, Greenberg S, Jacobson S, Yazdani-Brojeni P, Verma N, et al. Probiotics for infantile colic: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial investigating Lactobacillus reuteri DSM 17938. J Pediatr 2015
Savino F, Cordisco L, Tarasco V, Palumeri E, Calabrese R, Oggero R, et al. Lactobacillus reuteri DSM 17938 in infantile colic: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Pediatrics 2010
Savino F, Pelle E, Palumeri E, Oggero R, Miniero R. Lactobacillus reuteri (American Type Culture Collection Strain 55730) versus simethicone in the treatment of infantile colic: a prospective randomized study. Pediatrics 2007
Szajewska H, Gyrczuk E, Horvath A. Lactobacillus reuteri DSM 17938 for the management of infantile colic in breastfed infants: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. J Pediatr 2013
Mi GL, Zhao L, Qiao DD, Kang WQ, Tang MQ, Xu JK. Effectiveness of Lactobacillus reuteri in infantile colic and colicky induced maternal depression: a prospective single blind randomized trial. Antonie van Leeuwenhoek 2015
Savino F, Garro M, Montanari P, Galliano I, Bergallo M. Crying time and RORg/FOXP3 expression in Lactobacillus reuteri DSM17938-treated infants with colic: a randomized trial. J Pediatr 2018
Ashraf MW, Ayaz SB, Ashraf MN, Matee S, Shoaib M. Probiotics are effective in alleviating infantile colic: results of a randomized controlled trial held at Benazir Bhutto Hospital, Rawalpindi, Pakistan [cited 2018 Jul 1] Rawal Med J 2015
Sung V, Hiscock H, Tang ML, Mensah FK, Nation ML, Satzke C, et al. Treating infant colic with the probiotic Lactobacillus reuteri: double blind, placebo controlled randomised trial. BMJ 2014